Новоукраїнська громада

Історична довідка с. Новоукраїнка

Новоукраїнської сільської ради

Більмацького (Куйбишевського) району Запорізької області

Новоукраїнська  сільська рада розташована з північного боку Більмацького (Куйбишевського) району і віддалена від районного центру на 10 км, від залізничної станції Комиш-Зоря на 15 км. Загальна площа населених пунктів складає 1028 га. Загальна площа сільгоспугідь – 10732,8 га .

Село Гайчул ( нині Новоукраїнка ) було засноване в 1808 році. Саме в цьому році до села була приписана сім’я Харитона Семеновича Селезньова, до якої входили : син Петро з жінкою Євдокією та їх сини Никифор та Петро .

У 1810 році приїхали у село Антон Артемов із братами, Олексій   Алексєєв, Гаврило Андропов, Степан Марков – 16 сімей (лише одні чоловіки) . Через деякий час прибуло ще 25 сімей (Шеки, Абліцови, Шпакови, Селезньови ). Населення села зростало і за рахунок  переселення із сусідніх українських сіл та з інших губерній . Вихідцями із Полтавської губернії поповнювалося село у 30- х роках. У 1842 році із Київської губернії переселилось 20сімей однодворців (служимих феодалів, які не мали селян) . Серед них сім’ї Метельських, Островських, Макаревичів, Костецьких, Бржальських ) .

У середині 19 століття у Гайчулі мешкало 1559 чоловіків. За даними  1859 року – 240 дворів - 875 чоловік ; за даними 1913 року – 3 тисячі чоловік .

Перша земська школа в Гайчулі була відкрита в 1868 році – 140 років назад. Навчальні предмети – закон божий, письмо, арифметика, читання, співи .

В 1912 році в с. Гайчул  існувала поштова дільниця. Учасником повстання на крейсері «Потьомкін» в 1905 році був уродженець Новоукраїнки Костянтин Гаврилович Савотченко , 1881 року народження .

Учасником  Першої Світової війни був Костенко Тимофій Васильович, нагороджений трьома Георгіївськими хрестами .

У 1923 році було створено один із перших колгоспів у районі «Пролетарій», який утворили незаможні селяни с.Гайчул. У 1924 році «Пролетарій» злився з комуною «Червоний маяк» .

В 1929 році в районі розпочалася масова колективізація. На  території Гайчульської сільської ради діяло 12 колгоспів . Станом на 5 травня 1930 року  по Гайчульській сільраді було розкуркулено 68 господарств. Незаконно було розкуркулено 24 господарства, майно їм повернули.

Розпочалась Велика Вітчизняна війна.  Починаючи з жовтня 1941 року по вересень 1943 року село знаходилось під ворожою окупацією. При визволенні сіл Новоукраїнської сільської ради  полягло 63 воїна, які  знайшли свій останній притулок в братських могилах с. Новоукраїнки – 38 воїнів , с. Березівки – 25 воїнів . Всього не повернулося з війни по Новоукраїнській сільській раді – 401 чоловік .

Ми гордимося своїми земляками Героями Радянського Союзу:

• Барановим Василем Андрійовичем
  • Снитком Іваном Микитовичем.

Героями Соціалістичної Праці :

• Варвара Михайлівна Захаренко ( Денисьонок).

В післявоєнні роки на території нашого села діяло 4 колгоспи :

• Червоний Схід
  • Червоне  Поле
  • Труд    Леніна
  • 1 Травня,

які в 1950 році були об’єднані в колгосп імені Суворова .

Головами колгоспу були :

• Рябов Іван Семенович
  • Доля Дмитро Павлович
  • Треба Борис Федорович
  • Кіяшко Валерій Федорович.

Головами колгоспу імені Куйбишева були:

• Рязанцев Іван Феодосійович
  • Гончар Олександр Єгорович, які внесли відчутний вклад в розвиток сіл Новоукраїнка та Гоголівка .

Нелегкою була ноша сільських голів в усі часи, але кожен з них робив свою нелегку справу:

• Губрієнко Тихон Якович
  • Наливайко Микола Семенович
  • Деркач Василь Єгорович
  • Ремига Петро Антонович
  • Бедлецький Дмитро Іванович
  • Копченов Борис Васильович
  • Наливайко Галина Іванівна
  • Боркун Віктор Іванович
  • Мацько Валентина Григорівна .

Наше село гордиться своїми земляками – орденоносцями Леніна:

• Снитко Олексій Степанович ( 2 ордена)
  • Тимченко Степан Васильович
  • Деркач Іван Єгорович .

Станом на 01.01.2013 року у селі Новоукраїнка налічувалося 6 вулиць, 377 подвір’їв, 1029 жителів .

Сільській раді підпорядковані населені пункти:  Новоукраїнка, Гоголівка, Березівка , Веселоіванівське .

На території сільради працюють 3 сільгосппідприємства ( ТОВ « Гермес», ПП « Ушба», ТОВ « Алоїнс – Агро» ) , 15 фермерських господарств , 2 будинки культури , загальноосвітня школа 1-3 ступенів , лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини , фельдшерський пункт, дошкільний навчальний заклад «Берізка» , сільська бібліотек , два поштові відділення зв’язку .